מה ההבדל בין חוטי הרקמה השונים?

באופן כללי אפשר לשלב בעבודות הרקמה סוגים שונים של חוטים- חוטי צמר, סרטי סאטן, שרוכים, פיסות בד ועוד ועוד.  ברקמה מסוג "הרקמה הברזילאית", וברקמה שבה אנחנו רוצים להשיג תוצאה עדינה מומלץ להשתמש בחוטי רקמה באיכות טובה, שהרכבם הוא 100% כותנה. חוטי רקמה אייכותיים יצרו עבודה עשירה ומוארת. חוטים באיכות גבוהה אינם דוהים, עמידים למים, לא נקרעים ופחות נקשרים.

מה ההבדל בין חוט 8 לדוללות? 

חוטי הרקמה הנפוצים ביותר מבחינת הסוגים הם חוטי כותנה משני סוגים- חוט 8 (פקעות חוטי רקמה) ודוללות (חוטי מולינֶה). קיימים גם חוטי רקמה מטאלים, שיש בהם מרכיבים סינטטיים.

בפוסט הזה נתמקד בהבדלים בין שני הסוגים של חוטי הכותנה חוט 8 וחוטי המולינה (הדוללות) הנמכרים כאן בחנות.

מבחינת עובי החוט

חוט 8 (פקעת חוט) מורכב משני חוטים השזורים יחדיו. מבחינת השימוש בחוט יש לנו שתי אפשרויות- חוט בודד או חוט כפול. 

דוללות החוטים מורכבות מששה חוטים השזורים יחד. היתרון הוא שניתן להפריד את החוטים, לשחק עם עובי החוט ולהתאים אותו לצורך הרצוי לנו בעבודה. כשאנחנו עובדים עם הדוללות אנחנו מכינים את החוט כך שהעובי שלו יהיה בהתאם לצורך על ידי פיצול החוט, כך שאפשר לעבוד עם חוט בעובי של חוט אחד, שניים, שלושה וכולי, עד חוט מלא של ששה חוטים.

כשרוצים לקבל מראה עדין ודק נשתמש בחוט דק יחסית (2 חוטים). כשנרצה לקבל מראה צפוף ומלא, או למלא שטח יותר גדול נעבוד עם חוט עבה (3,4,5 ואפילו 6 חוטים- שזה החוט במלואו). 

איך שומרים ומאחסנים את החוט המפוצל? משתמשים בתוויות קשיחות רב שימושיות. מלפפים עליהן את שארית החוט וכך שומרים לשימוש עתידי.

מבחינת קשת הצבעים

חוטי המולינֶה קיימים במגוון רחב של צבעים. המגוון העשיר של חוטי הומלינה מאפשר לנו ליצור מעברים עדינים (למשל בעלי כותרת של פרחים) והצללות וליצור פלטת צבעים מדוייקת לצריכנו. 

מבחינת הנוחות

חוט 8 מוכן לשימוש, כפי שהוא. לא דורש הכנה או אחסון מיוחד. 

דוללות החוטים דורשים כאמור יותר התעסקות, פיצול ואחסון.  


אז במה לבחור? 

חוטי המולינה דורשים התעסקות שאמנם עלולה להיות מעט מתסכלת בהתחלה, אך מצד שני- מקבלים פלטת צבעים עשירה, בוהק ועומק מיוחד, שאופיינים לחוטי המולינה.

בפרוייקטים בהם נרצה "לפשט" את העבודה- מומלץ לעבוד עם חוט 8 (פקעות החוטים). 

ככל שנתקדם ברקמה מומלץ להתנסות ברקמה עם דוללות. 

אפשר כמובן גם לשלב בין שני סוגי החוטים, לשחק בין שניהם לפי צורך, אפילו באותה עבודה. 


האם יש הבדל באיכויות של חוטי הרקמה? 

כן, יש הבדל משמעותי באיכות. חשוב לרכוש את חוטי הרקמה של יצרנים מוכרים וותיקים (כמו VOG, DMC). כשהחוטים אייכותיים יותר הם נרקמים יותר בקלות (פחות נקשרים ונשחקים), יש להם בוהק ואור שמעניק עומק לרקמה. 

 
חוטי רקמה- חוט 8 (הפקעות העגולות) ודוללות חוט (האריזות המאורכות)
דוללות DMC- מגוון צבעים רחב
חוטי 8- נוחים ושימושיים