חבצלות- ברקמה ובשירה

ממש בסוף הקיץ טיילנו על חוף הים. לא חוף מיוחד, לא שמורת טבע, פשוט חוף הים בהרצליה. היה ערב ירח מלא וצרורות צרורות של חבצלות האירו את המסלעה שלאורך החוף, כמו פנסים זוהרים באפלה. זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי את הפרח הזה ככה חי, ומקרוב. 

הוא הזכיר קצת את נרקיס חצוצרה, עם הכתר הפנימי הגבוה במרכז, ואולי קצת את פרחי הלִילְיׇה והשושן הצחור שלעתים מוצאים את מקומם בתוך סידורי פרחים לחג וליום הולדת.

הפרח צומח צרורות צרורות, מתוך בצלים שבחולות, עד סוף אוקטובר. זה פרח לבן צחור וגדול, שופע צוף ומדיף ריח נעים וחזק. ברור שחמדתי בהדפס חבצלות לסדרת פרחי ארץ ישראל לרקמה.

ღ רחלי בן אהרון ღ משמאל: האיור שהפך להדפס

פניתי למאיירת רחלי בן אהרון בבקשה לאייר לנו חבצלות יפות. תארתי לה אילו חלקים חשוב לי שיהיו בהדפס, שלחתי לה תמונות להשראה. ובול שהוציא השירות הבולאי בשנת 1960.

ღ אור חבצלות ღ

גיליתי שהחבצלות הן מקור השראה לשלל שירים בשפה היפה שלנו, בכל הזמנים והעידנים. חבצלות הוזכרו כבר בתנ"ך- יְשֻׂשׂוּם מִדְבָּר וְצִיָּה, וְתָגֵל עֲרָבָה וְתִפְרַח כחבצלת (ישעיהו) וגם- אֲנִי חֲבַצֶּלֶת הַשָּׁרוֹן, שׁוֹשַׁנַּת הָעֲמָקִים (שיר השירים). ספק אם מדובר באותה חבצלת ולא בפרח אחר כמו נרקיס, צבעוני או סתווינית, העיקר פרח עם בצל, שכן אמרו חכמינו שהמילה חבצלת מקורה בצמד המילים "חבוי בצל", ז"א פרח שיש לו בצל חבוי באדמה.

ღ בלדה לאשה ღ

ליקטתי כמה שירים נהדרים בהם מוזכרת חבצלת, מולחנים ולא מולחנים ובחרתי באחד, אותו כתבה תרצה אתר.

את השיר "בלדה לאשה" תרצה אתר כתבה כשיר סיום למחזה ארבע נשים אותו תרגמה מאגלית. במחזה, אחת מהדמויות הראשיות מתאבדת ותרצה אתר רצתה להוסיף את השיר, שלא היה במחזה המקורי כשיר סיום. תרצה ביקשה ממשה וילנסקי להלחין את השיר. כשוילנסקי חזר אליה עם הלחן, היה מאוחר מידי. בבוקר אחד בספטמבר 1977 תרצה אתר נפלה מחלונה אל מותה.

אנחנו יודעים שהייתה לה נפש רגישה עליה נכתב שיר משמר, בו אביה מבקש להגן עליה מהשורף והשורט, מאבן קלע, מסכין מציפורניים וגם מעצמה, הצוֹחֶקֶת כְּמוֹ פַּחַד וקוֹפֵאת כְּמוֹ שִׂמְחָה.

בלדה לאשה היה השיר האחרון שתרצה אתר כתבה. בשׂורת המוות שזורה בכל שורה ושורה בשיר הזה. זה שיר של עצב עמוק ופרידה מהעולם הזה "לִבְלִי שׁוּב" למרות כל אותם דברים טובים ויפים ומשמחים- עננים, חבצלות, ספרים.

אֲפִלּוּ עֲנָנֵי הַגֹּבַהּ לֹא יָכְלוּ לִשְׁתִיקָתָהּ.

הִיא הִבִּיטָה עַד בְּלִי שֹׂבַע, הִיא הִבִּיטָה וְיָדְעָה

שֶׁכָּעֵת פּוֹרְחוֹת בָּעֵמֶק שְׁלָל חֲבַצָּלוֹת הַבָּר,

וְלַמְרוֹת הַכֹּל, וְלַמְרוֹת הַכֹּל, הַכֹּל נִגְמָר.

אֲפִלּוּ עֲנָנֵי אוֹקְטוֹבֶּר, הַסְּגֻלִּים אֶל מוּל שְׁקִיעָה,

לֹא עָזְרוּ לָה אַף לְרֶגַע, לֹא עָזְרוּ לְהֵרָגַע,

אַף כִּי שׁוּב פָּרְחוּ בָּעֵמֶק, שְׁלָל חֲבַצָּלוֹת הַבָּר

וְלַמְרוֹת הַכֹּל, וְלַמְרוֹת הַכֹּל, הַכֹּל נִגְמָר.

אֲפִלּוּ הַסְּפָרִים בַּחֶדֶר, הַסָּגוּר וְהֶעָצוּב,

כְּבָר יָדְעוּ: הִיא לֹא בְּסֵדֶר, הִיא הוֹלֶכֶת לִבְלִי שׁוּב.

עוֹד פּוֹרְחוֹת הַרְחֵק בָּעֵמֶק שְׁלָל חֲבַצָּלוֹת הַבָּר.

אָךְ לַמְרוֹת הַכֹּל, לַמְרוֹת הַכֹּל, הַכֹּל נִגְמָר.

הקשבתי לשיר בביצוע של ששי קשת נורית גלרון, רוני דלומי, אסף אמדורקסקי, דפנה ערמוני ונינט. וקשה לבחור כי הזלתי דמעה בכל אחד מהביצועים האלה. זה פשוט שיר נוגע ללב. נקודה.

ღ חבצלות ברקמה ღ

נגה שויער-שנער, רוקמת סדרתית של פרחי ארצנו ואחת הרוקמות המוכשרות טיפלה בהדפס היפה שאיירה רחלי בן אהרון בכשרון ובעדינות. מודה שהפרח מאתגר מאוד. מבנה הפרח המורכב, האבקנים הבולטים, הלבן על לבן, כל אלה הפכו את האיור, והרקמה למשימה לא פשוטה כלל.

אחרי שנגה רקמה, היא לקחה את החבצלת הרקומה הטריה לצילום עם חבצלות החוף, רגע לפני שקמלו.

על פרויקט הרקמה של נגה תוכלו לקרוא בבלוג שלה.

צילומי כל הפרחים שנגה רקמה, אוסף מדהים מדהים! ראו כאן

כל סדרת פרחי ארץ ישראל לרקמה כאן.

**למתחילות מומלץ להתחיל עם הדפסים פשוטים יותר כמו: לבנדר, חרדל הבר, חצבים, שיטה מכחילה**