זכרונות חיים ברקמה של אסתר ניזנטל קריניץ

לפניכם סרט תיעודי מרתק וצילומי עבודותיה מעוררי השראה ומרגשים של אסתר ניזנטל קריניץ, שורדת שואה ורוקמת. 

זהו סיפור חיים מרתק המתואר לפרטי פרטים ברקמה. בידיה של אסתר ניזנטל קריניץ חוט ובד, הפכו להיות בעלי חיים ואנשים, נופים, ערים וכפרים, פחדים ושמחות, התרגשות וחרדה קיומית, שדות של ירקות וצריפים של מחנות עבודה, מזכרת ותיעוד של זכרונות וחוויות חיים.

בבד, בחוט ומחט, אסתר ניזנטל קריניץ רקמה-רשמה את סיפור חייה. סיפורה של נערה פולנית שמחליטה לקחת את גורלה בידיה, ויחד עם אחותה הן מחליטות שלא לעלות על הרכבת שהועמסה ביהודים מגורשים (השד יודע לאן). וכך, ב 1942 שתי האחיות, בנות 15 ו 13, נפרדות מהוריהן, יוצרות קשר עם איכר פולני שהיה בקשרי מסחר עם אביהן, אחר כך הופכות להיות נערות כפר פולניות קתוליות וכך שורדות את המלחמה.

כשהיתה בת 50 (1977), התחילה ניזנטל קריניץ בתיעוד של חוויות חייה ברקמה ובמשך 20 השנים הבאות יצרה סדרה של 36 יצירות המגוללות את סיפורה. בעודה בת 9 למדה קריניץ רקמה ותפירת יד, ולכן היה לה כל כך טבעי לבחור במלאכות הללו שהכירה היטב מילדותה ובעזרתן לספר את הסיפורים, ולהציג אותם באופן ויזואלי. 

כמסע חיים, סדרת העבודות כרונולגית. הסדרה מתחילה בתיאור ילדות מאושרת בכפר בפולין, ממשיכה בפרידה מהילדות, התבגרות בטרם עת, מאבק להישרדות ומסתיימת בייסודם של חיים חדשים. כמו בסיפור בגוף ראשון, גם קריניץ עצמה רקומה בתוך התמונות, מתפתחת עם השנים ועוברת את גלגולי מסע החיים. בתחילה כילדה בפולין הכפרית, אחר כך כילדה יהודיה המחופשת לקטולית ונאבקת לשרוד תחת השלטון הנאצי, אחר כך כאשה צעירה, אמריקאית, ואם.

מרגש להכיר את דמותה של אסתר ניזנטל קריניץ דרך סיפורה, כדמות אמיצה, הבוחרת ומנווטת את חייה בתוך הבלתי אפשרי. לאחר המלחמה התחתנה ניזנטל קריניץ והיגרה לארצות הברית. אחותה מניה עלתה לישראל. 

אסתר ניזנטל קריניץ הלכה לעולמה ב 2001. יהיה זכרה ברוך.